ВНУТРІШНІ ОРГАНИ

Ми поговорили про ті органи тіла, які можна побачити. Але ми не схожі на порожній м'ячик. Наш організм має складну будову. Усередині тіла теж містяться дуже важливі органи, кожен з яких старанно виконує свою роботу, і тоді ми почуваємося здоровими. Ми їх не бачимо та й відчуваємо, як працюють лише деякі з них. Саме про ці внутрішні органи йтиметься.

ЛЕГЕНІ

Без повітря людина не може прожити і кількох хвилин. Ди­хати необхідно постійно, тому що в повітрі міститься кисень, який необхідний для роботи всього організму. Ми вже з'ясували, що повітря вдихаємо носом. А куди ж воно йде далі? По спеціальних трубочках - трахеях і бронхах - повітря потрапляє в легені, до речі, їх у нас дві: права і ліва. З легенів кисень, який принесло повітря, потрапляє у кров і розноситься нею на весь організм. Використане повітря видихається через ніс.

Чи можемо ми відчути, де розміщені легені? Це зовсім неважко. Коли ми вдихаємо повітря, то складається враження, що у верхній частині тулуба, у грудній клітці, роздувається велика повітряна кулька. Під час видиху вона здувається. Там і розміщені легені.

Як і всі інші органи тіла, легені теж слід берегти, це допо­може запобігти розвитку серйозних захворювань. Що для цього можна зробити?

1. Намагатися менше дихати забрудненим повітрям, не гуляти біля проїжджої частини вулиці.

2. Не дихати ротом, оскільки тоді в легені потрапить холодне, неочищене повітря.

3. Берегтися від простуди. Менше застуд - здоровіші легені.

4. Ніколи в житті не палити і не вдихати дим від цигарок.

СЕРЦЕ

У грудній клітці кожної людини розміщений дивовижний орган, який працює все життя без зупинок. Це - серце. Можна прикласти долоню до лівої частини грудної клітки і відчути його ритмічний стукіт. Серце, як насос, перекачує кров по організму, щоб кисень, який вона несе, потрапив до всіх частин тіла. За розміром цей орган невеликий, його можна порівняти з кулачком. Серце схоже на мішечок, поділений усередині на чотири частини.

Для того щоб серце завжди було здоровим і сильним, необхідно багато рухатися: бігати, стрибати, грати в ігри. При цьому бажано не перевтомлюватися - серце цього не любить. А гарний настрій, добрі стосунки з людьми, дотримання режиму дня, правильне хар­чування — все це лише на користь серцю!

КРОВ

Що ж це за кров, яку перекачує серце? Як вона потрапляє до кожного органа тіла? Ми можемо знайти відповідь, уважно роз­дивившись своє тіло. На ньому обов'язково знайдуться маленькі шрами - сліди від порізів, падінь, травм. І одразу ж згадаємо, як з порізаного пальчика чи розбитого коліна текла червона рідина - кров. Ще під шкірою видно темні прожилки - це кровоносні суди­ни, якими тече кров. Вони, як павутинка, обплітають усі органи тіла, щоб до кожного з них кров могла донести кисень і поживні речовини з їжі, яку ми вживаємо.

ШЛУНОК

Для того щоб рости, мати сили бігати, гратися, необхідно годувати свій організм здоровою їжею. Ми вже говорили, що їжа починає перероблятися в роті за допомогою зубів і язика. Ми ков­таємо подрібнену їжу, і вона спускається стравоходом до шлунку. Він нагадує мішечок. Зубів у шлунку немає! Тому дуже важливо ретельно пережовувати їжу, коли вона ще міститься в ротовій порожнині, оскільки в шлунку їжа перемішується зі шлунковим соком, перетворюється на напіврідку лемішку і починає пере­травлюватися. Якщо у шлунок потрапляє погано пережована або неякісна їжа, він не може з нею впоратися і починає боліти. Тоді ми швидко визначаємо, де він розміщений: посередині живота, трохи нижче ребер.

Шлунок час від часу скорочується і проштовхує їжу в кишківник. Через його стінки всі поживні речовини всмоктуються в кров.

Кiлькiсть переглядiв: 289

Коментарi