Про власне тіло дітям 6-го року життя

ДО ЧОГО ПРАГНЕ ДИТИНА

Дитині цікаво дізнатися, як влаштоване її тіло всередині. Наслідуючи дорослих, вона називає внутрішні органи тіла: серце, печінка, нирки. Але вона не уявляє їх і доволі часто не розуміє значення. Намагається задовольнити інтерес, запитуючи: "Що це?", "Навіщо потрібне?", "Чи і в мене є серце?", "Чи є воно в усіх людей?" Після споживання їжі показує, як "виріс" живіт. Коли бачить поранення, порізи, то запитує у старших: "Що таке кров?", "Де вона береться?" Дитина хоче дізнатися, чи її тіло таке саме, як в усіх людей, чи відрізняється за зовнішнім виглядом і внутрішніми органами. Чому дітей поділяють на хлопчиків і дівча­ток? Маля прагне з'ясувати це ще до трьох років. За нагоди може помітити, що виділення відбувається по-різному різними органами в хлопчиків та дівчаток. Може заявити про свою стать відмовою одягатися: "Не буду. Це — дівчаче (хлопчаче)". Сердиться, коли її неправильно називають. Намагається відразу виправити: "Ні. Я - хлопчик" чи "Ні. Я - дівчинка". Допитливо сприймає інформацію про статеві органи.

ПРИВЧАЙТЕ ДИТИНУ БУТИ ЗДОРОВОЮ

Показати дитині, як відчути деякі свої внутрішні органи. На­зиваючи їх, не варто забувати пояснювати дитині, для чого вони служать. Не уникайте дитячих запитань, задовольняйте її інтерес. Потрібно давати доступні та необхідні їй знання. Наприклад, роз­казати, що серце - головний орган людського тіла. Хай дитина спробує відчути його стук, знайде, де воно. Пояснити: коли серце працює, то людина живе.

Не уникати відповідей, коли дитина хоче дізнатися про від­мінність в органах виділення та статі. Саме батьки мають пояс­нити, що хлопчики і дівчатка відрізняються органами виділення, статурою, рисами обличчя. Правдиво задовольняти інтерес дитини щодо ознак своєї статі, відмінностей статі. Дівчаткам хочеться, зростаючи, стати жінками, а хлопчикам — чоловіками. Статева відмінність проявляється і в зовнішньому вигляді. Купуючи, шиючи дитині одяг, пояснити, чому один з них призначений для дівчаток, інший - для хлопчиків. У дівчаток утримують волосся довшим, прикрашають стрічками, заколками. Хлопчикам волосся підстригають коротше і тому частіше. Дівчатка і хлопчики можуть виконувати різні трудові доручення.

СЛУШНІ ПОРАДИ

Із практичного досвіду дитина знає, що є частини тіла, які вона бачить. Поясніть, що ще існують органи тіла, які заховані всередині тіла людини. Зовнішні частини тіла пов'язані з внутріш­німи органами. Переконайте дитину в цьому. Запропонуйте зробити вдих і видих. Вона показуватиме, як дихає. Щоб усі це помітили, нехай спробує подихати носом і ротом. Поясніть, що через ніс по­вітря потрапляє всередину тіла до легень уже очищеним. Спільно дійдіть висновку, що важливо дихати носом, а не ротом, щоб не забруднювати легені. Дослідіть разом з дитиною, як людина їсть. Знаючи, що язик розрізняє страви на смак, дитина сама визначить. що він ще й подрібнює їжу разом із зубами та слиною. Далі їжа потрапляє у шлунок. Він розміщений посередині в животі. Кожен знайде його місце рукою. Хай дитина сама відчує, як б'ється її серце, приклавши руку. Поясніть, що серце розносить по всьому тілу кров, яку вона часто бачила, коли випадково поранилася. Чи здогадується дитина про те, що внутрішні органи треба оберігати не менше ніж зовнішні? Запропонуйте спочатку їй самій подума­ти, чому і як треба оберігати внутрішні органи. Допоможіть їй зробити відповідні висновки. Узагальніть обстеження дитини, ді­йдіть висновку, що всі мають однакові органи всередині власного тіла. Дехто з дітей називає внутрішні органи, які часто називають дорослі: печінка, нирки тощо. Поділіться досвідом, як потрібно дбати про збереження своїх органів для власного здоров'я та зара­ди довколишніх. Можливо, дитина сама запитає про частини тіла, різні в хлопчиків і дівчаток. В інтимних індивідуальних бесідах задовольняйте її цікавість, яка виникла спонтанно. Поясніть їй, що відповідно до статевих органів, з якими народжується дитина, їх поділяють на хлопчиків і дівчаток. А дорослих - на чоловіків і жінок. Так само, як і інші, статеві органи треба оберігати, не про­являти надмірної допитливості до них. Разом з дитиною дійдіть висновку, що важливо знати свою стать і з повагою ставитися до протилежної.

Кiлькiсть переглядiв: 698

Коментарi